Jak co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji Światowa Organizacja Zdrowia opracowała kampanię pod hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie”, która będzie realizowana do kwietnia kolejnego roku. Tematem przewodnim kampanii jest wpływ kryzysu klimatycznego na zdrowie ludzi na całym świecie. W ramach kampanii Światowa Organizacja Zdrowia pragnie skupić uwagę wszystkich ludzi na […]

Jak co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji Światowa Organizacja Zdrowia opracowała kampanię pod hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie”, która będzie realizowana do kwietnia kolejnego roku. Tematem przewodnim kampanii jest wpływ kryzysu klimatycznego na zdrowie ludzi na całym świecie. W ramach kampanii Światowa Organizacja Zdrowia pragnie skupić uwagę wszystkich ludzi na działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ich oraz planety, a także wspierać ruch na rzecz tworzenia społeczeństw skupionych na dążeniu do poprawy swojego zdrowia.

UPRZEMYSŁOWIENIE A CHOROBY CYWILIZACYJNE

Wydawałoby się, że szybki postęp i rozwój to dobry znak. Pamiętajmy jednak, że maszyny i technologie wywierają ogromny wpływ na nasz tryb życia i środowisko. Szybki rozwój przemysłu dał nam też szansę na wykonywanie wielu rzeczy na masową skalę i w prostszy sposób, np. jedzenie. Żywność przetworzona jest najmniej zdrowym, kulinarnym wyborem. Takie produkty są uboższe w wartości odżywcze, nie mają za wiele błonnika, za to wypełnione są tłuszczami i cukrem.

Uprzemysłowienie łączy się także z wzrastającym poziomem hałasu, szczególnie w dużych miastach. Ten dźwiękowy zamęt tworzymy m.in. autami, czy tramwajami, które dowożą nas do domów i szkół. Przez to tracimy okazję na spacer, jednocześnie fundując sobie smog i inne zanieczyszczenia.

PRZYCZYNY CHORÓB CYWILIZACYJNYCH

Wielu naukowców określa choroby cywilizacyjne jako cichą, powolną epidemię naszych czasów. Najczęściej efektem choroby cywilizacyjnej jest pewien stopień niepełnosprawności i utraty zdrowia.

 • Przyczyny, przez które choroby cywilizacyjne dosięgają nas możemy podzielić na dwie grupy:
 • wywoływane przez nas samych (bezpośrednie): siedzący tryb życia i unikanie aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta (niezbilansowana, pozbawiona warzyw i owoców, bogata w cukry i tłuszcze), zbyt duża ilość używek (alkoholu, papierosów), poddawanie się intensywnemu stresowi, brak odpoczynku;
 • niezależne od człowieka (pośrednie): postępujące zanieczyszczenie środowiska (powietrza, wody, gleb), zbyt wysoki hałas, intensywny wzrost uprzemysłowienia, szkodliwe promieniowanie.

RODZAJE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH

 • Do tego typu schorzeń zaliczamy wiele jednostek, warto wiedzieć, które z powszechnych chorób należą do grupy tych cywilizacyjnych:
 • choroby psychiczne – ogromny stres towarzyszący nam w XXI wieku powoduje popadanie w nałogi a także problemy natury psychicznej: nerwicę, alkoholizm, anoreksję, depresję, pracoholizm, narkomanię;
 • choroby związane ze złą dietą: otyłość i cukrzyca typu 2;
 • choroby przewodu pokarmowego – wszystkie przypadłości, które wywołane są niewłaściwą dietą, a także zbyt wysokim poziomem stresu i za szybkim jedzeniem. To najczęściej przewlekłe biegunki, refluks i zgaga, zaparcia, choroby jelitowe i wrzody żołądka;
 • choroby naczyniowo-sercowe – układ krwionośny może przysporzyć nam sporo problemów z powodu zmian cywilizacyjnych, to najczęściej: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, miażdżyca, udar mózgu;
 • nowotwory różnego typu.

PROFILAKTYKA

Profilaktyka to słowo kluczowe w walce i chronieniem się przed chorobami wynikającej z naszego trybu życia. Najważniejsze jest to, że wszystko zależy od nas. To w jaki sposób żyjemy, czy jesteśmy aktywni i dbamy o siebie – bardzo wpływa na hamowanie rozwoju chorób cywilizacyjnych. Naukowcy są zgodni – w praktycznie 50% przypadków mamy wpływ na to, czy zachorujemy. To my decydujemy, czy będziemy odpowiednio się żywić, odpoczywać, zdrowo sypiać i stawiać na relaks.

Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki krajów koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu ludzi? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

W ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie pt. „WIERZĘ W SIEBIE! STAWIAM NA PROFILAKTYKĘ.”

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU „WIERZĘ W SIEBIE! STAWIAM NA PROFILAKTYKĘ.”

1. Organizatorzy

Organizatorem konkursu pt. „WIERZĘ W SIEBIE! STAWIAM NA PROFILAKTYKĘ.” jest pani Anita Karnicka, pani Kinga Stefaniak i pani Karolina Jurkowska

2. Uczestnicy

W konkursie mogę wziąć udział uczniowie klas I- VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Skórzewie.

3. Cel konkursu.

 • Celem konkursu jest uświadomienie, że nasze codzienne decyzje wypływają na nasze zdrowie.
 • Wskazanie powodów dla których należy chronić otaczający nas świat i własne zdrowie oraz sposobów jak można to robić.
 • Kształtowanie i rozwijanie proekologicznych i prozdrowotnych postaw u dzieci i młodzieży.
 • Propagowanie zdrowego trybu życia.
 • Rozwijanie kreatywności.

4. Terminy

 • Prace należy złożyć do dnia 28.04.2022 r. (piątek).
 • Ogłoszenie wyników nastąpi w maju.

5. Zasady przeprowadzenia konkursu

 • Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy konkursowej pt. „WIERZĘ W SIEBIE! STAWIAM NA PROFILAKTYKĘ.”
 • Technika i forma wykonania prac: dowolna.
 • Każda praca powinna być podpisana (imię, nazwisko, klasa).

6. Przebieg konkursu

 • Prace konkursowe ocenią członkowie komisji konkursowej.
 • Prace konkursowe będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
  – klasy I- III;
  – klasy IV-VI;
  – klasy VII- VIII.
 • Komisja oceniać będzie:
  – zawartość merytoryczną;
  – profilaktyczny przekaz treści;
  -kreatywność, oryginalność i pomysłowość;
  – formę estetyczną pracy.
 • Autorzy prac nagrodzonych zostaną poinformowani o wynikach konkursu za pośrednictwem organizatorów i na stronie internetowej szkoły.

Skip to content